Dodaj produkty podając kody
Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła?
Pompa ciepła to jeden z elementów, które inwestorzy coraz chętniej wybierają do nowoczesnych systemów grzewczych. Wspomniane urządzenie wyróżnia się niskim kosztem eksploatacji oraz tym, że jest bezobsługowe. Każde urządzenie pracuje na jasnych zasadach, które określono już na etapie projektowania. Dlatego też, chcąc maksymalnie wykorzystać pompę ciepła, warto już podczas wyboru poznać mechanizm jej działania. Jednym z parametrów, z którym koniecznie należy się zapoznać, jest krzywa grzewcza w pompie ciepła. Co to jest krzywa grzewcza i jak ją mierzyć? Na te pytania szczegółowo odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest krzywa grzewcza?
- Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę chcąc prawidłowo obliczyć krzywą grzewczą?
- Jak powinna wyglądać prawidłowa krzywa grzewcza dla pompy ciepła?
- W jaki sposób ustawić krzywą grzewczą, aby w budynku panowały komfortowe warunki?
Każdy, kto wybierze pompę ciepła, jako źródło ogrzewania, powinien wiedzieć, że jej początkowe parametry są ustawione przez instalatora lub techników, którzy pracują u producenta urządzenia. Obecnie często stosowaną praktyką jest podłączenie pompy ciepła do sieci i aplikacji, dzięki której można nią zdalnie sterować. Takie rozwiązanie sprawia, że instalatorzy i serwisanci mogą na bieżąco monitorować pracę pompy ciepła w kolejnych dniach funkcjonowania urządzenia.
Zdarza się, że po montażu wybranego rozwiązania, Klient samodzielnie konfiguruje pompę do stanu, który najbardziej mu odpowiada. Może dostosować jej pracę do potrzeb i preferencji, a także charakterystyki energetycznej budynku.
Wprowadzenie odpowiednich ustawień pompy ciepła sprawią, że użytkownicy mogą samodzielnie i automatycznie ustawiać parametry, które są niezbędne do prawidłowej pracy całej instalacji. Jednym z najważniejszych parametrów, o którym nie można zapomnieć na początku regulowania urządzenia, jest krzywa pompy ciepła. Choć dla wielu użytkowników jest to tajemniczy parametr, w praktyce okazuje się, że jego ustawienie jest niezwykle proste. Warto mieć na uwadze, że dobrze ustawiona krzywa ciepła pozwoli na optymalną pracę pompy ciepła. Aby dobrze ją ustawić, należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, jakie panują w danym momencie oraz temperaturę, jakiej użytkownicy oczekują w budynku. Zastanawiasz się co to jest krzywa grzewcza pompy ciepła i jak prawidłowo ją ustawić? Na to ważne pytanie odpowiadamy poniżej.
Co to jest krzywa grzewcza?
Krzywą grzewczą pompy ciepła nazywa się zależność pomiędzy temperaturą występującą na zewnątrz a tą, która zasila instalację grzewczą. Krzywa grzewcza określa się używając dwóch parametrów — jej nachylenia oraz poziomu. Wzór, jaki stosuje się do jej obliczenia, pozwala jasno określić jej nachylenie (należy tutaj kierować się parametrami systemu grzewczego).
Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę chcąc prawidłowo obliczyć krzywą grzewczą?
Głównym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, chcąc prawidłowo ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła, są oczekiwania mieszkańców względem temperatury, jaka ma panować wewnątrz pomieszczeń. Trzeba przyznać, że temperatura wewnętrzna, jaka będzie panowała w budynku, uzależniona jest w dużej mierz m.in. od izolacji, jaką zastosowano oraz mocy pompy ciepła, która ma ogrzać wnętrza. Nie bez znaczenia będzie także rodzaj instalacji grzewczej, jaka została zastosowana, jak również związany z nią czas bezwładności.
Jak powinna wyglądać prawidłowa krzywa grzewcza dla pompy ciepła?
Krzywa grzewcza jest opisywana przez ekspertów, jako prosta, która przechodzi przez określone punkty znajdujące się na osi pionowej i poziomej.
Oś pionowa określa temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Decydując się na pompy ciepła niskotemperaturowe (w zależności, jaki model wybierze użytkownik) - może ona wynosić między 50 a 60°C. Jeżeli inwestor zdecyduje się na to, aby w swoim domu wykorzystać instalację niskotemperaturową, maksymalna temperatura zasilania będzie wynosiła około 38°C.
Oś pozioma określa natomiast wysokość temperatury zewnętrznej. Dla przykładu — jeżeli temperatura, przy której użytkownik zaczyna ogrzewać budynek, wynosi 15°C, zainstalowana pompa ciepła zasili instalację grzewczą wodą, której temperatura będzie wynosiła 25°C.
W jaki sposób ustawić krzywą grzewczą, aby w budynku panowały komfortowe warunki?
Prawidłowo ustawiona krzywa grzewcza sprawi, że użytkownicy będą odczuwać komfort cieplny we wnętrzach, bez względu na to, jaka temperatura będzie panowała w na zewnątrz. Aby dobrze ustawić krzywą grzewczą, należy przejść przez złożony proces. I nie chodzi tutaj o obliczenia, które są stosunkowo proste, ale o ilość prób i popełnionych błędów. Każdy inwestor musi pamiętać o tym, że podłączenie pompy ciepła do instalacji oraz pierwsza nastawa krzywej grzewczej nie zawsze jest sukcesem. Każdy instalator zawsze dąży do tego, aby ustawić jak najbardziej dopasowaną krzywą grzewczą, dzięki której można będzie osiągnąć komfortową temperaturę we wnętrzach, ale ostatecznie to inwestor i pozostali mieszkańcy muszą dokonać ostatecznych szlifów.
Dlaczego użytkownicy pomp ciepła powinny obserwować temperaturę i warunki, jakie panują w pomieszczeniach?
Właściciele domów, którzy zdecydowali się na montaż pompy ciepła, mają możliwość regularnej korekty położenia krzywej grzewczej. Kolejnych nastaw dokonuje się na podstawie zaobserwowanych zmian w warunkach, jakie panują we wnętrzach:
- jeżeli w budynku jest za ciepło albo za zimno, krzywą grzewczą należy przesunąć odpowiednio w dół albo w górę;
- kiedy pojawią się większe mrozy, przez które w budynku zrobi się chłodno, jego właściciel powinien tak skorygować kąt nachylenia krzywej grzewczej (w górę), aby zapewnić komfortowe temperatury. Podobnie jest podczas upałów, kiedy we wnętrzach jest za ciepło — wówczas użytkownicy powinni obniżyć krzywą grzewczą.
Jeśli zauważysz, że krzywa grzewcza pompy ciepła jest stroma, musisz mieć świadomość, że może dojść do przegrzania budynku. Jeżeli natomiast za bardzo ją wypłaszczysz, wówczas może zdarzyć się, że budynek będzie niedogrzany.
Choć czas prawidłowej nastawy krzywej grzewczej może być dosyć długi, jej prawidłowe parametry sprawią, że będziesz mógł cieszyć się idealnym komfortem cieplnym, a także realnymi oszczędnościami (jeśli mowa o zużyciu energii). Warto przy tym mieć na uwadze, że montaż pompy ciepła, zarówno powietrznej, jak i gruntowej, wygeneruje spore oszczędności. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli niepotrzebnie podniesiesz temperaturę wewnętrzną o 1°C, wówczas dojdzie do zwiększenia zapotrzebowania budynku na ciepło nawet o około 6%.
Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej jest ściśle powiązane z układem sterowania pompą ciepła (można w tym wypadku wykorzystać regulator temperaturowy). Pokojowy lub pogodowy regulator jest w stanie zoptymalizować system grzewczy znacznie sprawniej, niż miałbyś to robić ręcznie. Dzięki niemu nie musisz ciągle kontrolować temperatury panującej na zewnątrz i do niej dostosowywać pracę pompy ciepła.
Podsumowanie
Krzywa grzewcza pompy ciepła to istotny parametr, obok którego nie można przejść obojętnie. Dzięki niemu jesteś w stanie czuć komfortowe ciepło we wnętrzach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, jak również wybrać odpowiednią pompę ciepła, zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy z przyjemnością odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i pomogą podjąć najlepszą decyzję zakupową.
Autor: Aneta Wojtczak