Dodaj produkty podając kody
Kocioł gazowy z zasobnikiem czy bez?
Każdy inwestor, który buduje dom, w pierwszej kolejności myśli o jego ogrzaniu. Tymczasem zapewnienie w budynku ciepłej wody użytkowej jest równie ważne. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że ciepła woda użytkowa jest znacznie ważniejsza, ponieważ mieszkańcy potrzebują jej przez cały rok. Jeżeli wybierzesz kocioł na paliwo stałe (pellet lub ekogroszek), musisz wiedzieć, że woda będzie podgrzewana w specjalnym zasobniku. Jeżeli natomiast chcesz mieć w swoim domu kocioł gazowy, powinieneś wiedzieć, że w tym wypadku sprawa będzie wyglądała inaczej. W tym wypadku będziesz mógł wybierać spośród urządzeń, które wyposażono w zasobnik lub nie. Ponieważ jest to ważna decyzja, postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Sprawdziliśmy specjalnie dla Ciebie, jakie ograniczenia i możliwości mają oba rozwiązania.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie różnice występują pomiędzy kotłem gazowym z zasobnikiem a tym bez zasobnika?
- Czym różni się kocioł gazowy jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?
- Kiedy warto wybrać kocioł gazowy bez zasobnika, a kiedy z zasobnikiem?
Jakie różnice występują pomiędzy kotłem gazowym z zasobnikiem a tym bez zasobnika?
Kotły gazowe są rozwiązaniem, które eksperci polecają do budynków, w których możliwy jest ich montaż. Na tle innych rozwiązanie to wyróżnia się dużą sprawnością cieplną oraz ogromnym komfortem użytkowania. Warto mieć na uwadze, że zarówno piec gazowy z zasobnikiem, jak i bez niego doskonale współpracuje z termoregulatorem. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie, jeśli użytkownikowi zależy na ekonomicznym ogrzaniu zarówno domu, jak i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Szukając najlepszego rozwiązania, dobrze jest pamiętać o tym, że na rynku dostępne są dwa rozwiązania: kotły gazowe z zasobnikiem oraz bez niego. Kotły gazowe bez zasobnika podgrzewają wodę dzięki systemowi przepływowemu. Chcąc wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie, warto zapoznać się ze wszystkimi różnicami, jakie występują pomiędzy wspomnianymi wyżej rozwiązaniami. Tutaj należy pochylić się także nad kolejnym podziałem — kotły dzielą się bowiem na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich jedynie ogrzewają budynek, natomiast drugie dodatkowo są w stanie przygotować ciepłą wodę użytkową.
Czym różni się kocioł gazowy jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?
Kocioł jednofunkcyjny — najważniejsze informacje
Kocioł jednofunkcyjny jest zazwyczaj niewielkim urządzeniem, które cechuje wysoka efektywność. Wyróżnia się także tym, że jest ekologiczny i ekonomiczny, co doceniają osoby, którym zależy nie tylko na oszczędnościach, ale także na ochronie środowiska naturalnego.
Charakteryzując kocioł jednofunkcyjny, należy zwrócić uwagę na to, że jego podstawowa wersja jedynie ogrzewa pomieszczenia. Jeśli zatem chcesz cieszyć się także ciepłą wodą, musisz do urządzenia dokupić i podłączyć specjalny zbiornik. Zazwyczaj użytkownicy wybierają te o pojemności 100 lub 200 litrów. Pamiętaj, aby miał wbudowany wymiennik ciepła. Dzięki temu funkcja kotła jednofunkcyjnego zostanie rozszerzona. Takie rozwiązanie sprawi, że kocioł nie tylko ogrzeje pomieszczenie, ale będzie w stanie przygotować ciepłą wodę użytkową, które trafia do zasobnika, w którym jest magazynowana. Użytkownik może z niej korzystać, dopóki nie wyczerpią się jej zapasy. Wybierając kocioł gazowy z zasobnikiem, zwróć uwagę na to, czy ma on możliwość zastosowania pętli cyrkulacyjnej. Dzięki temu rozwiązaniu woda krąży po instalacji cały czas, co sprawia, że domownicy nie muszą długo czekać na ciepłą wodę, która ma pojawić się w kranie lub pod prysznicem.
Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny?
Kocioł gazowy dwufunkcyjny to urządzenie, które nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale także przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Jest to możliwe dzięki zamontowanemu w urządzeniu podgrzewaczowi przepływowemu, który sprawia, że inwestor może mieć pewność, że ciepła woda poleci z kranu od razu po odkręceniu kurka, ponieważ jest podgrzewana na bieżąco. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w mniejszych gospodarstwach domowych. Można je także zastosować w większych domach, jednak w tym wypadku warto wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem.
Wybierając kocioł gazowy trzeba mieć na uwadze, że w czasie podejmowania decyzji, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników. Do najważniejszych należą:
- ilość punktów, w których będzie pobierana ciepła woda, a także ich rozmieszczenie;
- odległość punktów poboru wody od miejsca, w którym zamontowany jest kocioł;
- zapotrzebowanie użytkowników na ciepłą wodę.
Kiedy warto wybrać kocioł gazowy bez zasobnika, a kiedy z zasobnikiem?
Osoby, które stoją właśnie przed wyborem — kocioł gazowy z zasobnikiem czy bez zasobnika powinny dokładnie przyjrzeć się obu rozwiązaniom. Chcąc przekazać Wam rzetelne informacje, zaczniemy od pieca gazowego bez zasobnika. Jest to niewielkich rozmiarów kocioł, który z powodzeniem można zamontować w dowolnym miejscu, niekoniecznie w osobnym pomieszczeniu, jakim jest kotłownia. Dzięki estetycznej obudowie doskonale współgra z wystrojem wnętrza łazienki lub kuchni. Decydując się na kocioł gazowy bez zasobnika, należy zwrócić uwagę na jego ograniczenia. Jednym z ważniejszych jest ilość wody, jaką jest w stanie ogrzać. Jeżeli ma on obsłużyć kilka punktów, z których użytkownik pobiera wodę, może okazać się, że wymiennik nie będzie w stanie podgrzać na czas dostatecznej ilości wody. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się gazowy piec kondensacyjny, który wyróżnia się znacznie większą sprawnością, niż piece tradycyjne.
Jeśli masz duży dom, w którym zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest spore, może okazać się, że lepszym rozwiązaniem będzie kocioł gazowy z zasobnikiem. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz mieć na uwadze, że zasobnik sprawia, iż jest gabarytowo większe. Niemniej jednak, dzięki niemu jesteś w stanie zaopatrzyć dom w odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej, bez względu na to, ile punktów poboru będzie się w nim znajdować. Ważne jest to, że w każdym z nich zarówno ciśnienie, jak i temperatura wody, będą zawsze takie same. Decydując się na kocioł gazowy z zasobnikiem średniej wielkości, możesz liczyć na to, że w ciągu 10 minut otrzymasz od 100 do 200 litrów ciepłej wody.
Podsumowanie
Podjęcie decyzji czy wybrać kocioł kondensacyjny z zasobnikiem czy bez nie jest proste. Mamy zatem nadzieję, że przekazane informacje ułatwią dokonanie ostatecznego wyboru. Pamiętaj, że wybór modelu uzależniony będzie w dużej mierz od analizy zapotrzebowania budynku na ciepłą wodę użytkową.
Jeżeli nadal masz problem z ostatecznym wyborem pieca gazowego, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
- Montaż kotła gazowego w domu
- Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła?
- Jak często włącza się pompa ciepła?